Domácí cider, osvěžující alkoholický nápoj vyrobený z kvašeného jablečného moštu, je skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí vychutnat něco jiného. Výroba cideru doma není tak složitá, jak by se mohlo zdát, ale vyžaduje to trpělivost a pečlivost. Zde je základní recept, jak si připravit vlastní cider.
Suroviny:
- 20 litrů čerstvého jablečného moštu (nejlépe z kyselých odrůd jablek pro klasický cider, ale můžete experimentovat i s jinými typy)
- 1 balení (asi 5 g) ciderových nebo vinných kvasnic
- 1 až 2 šálky cukru (pro sladší cider přidejte více cukru, pro suchý cider méně nebo vůbec)
Ostatní potřeby:
- Velká fermentační nádoba (nejlépe skleněná nebo plastová určená pro fermentaci)
- Vzduchový zámeček
- Sifonovací hadice
- Láhve na cider (skleněné s uzávěrem schopným vydržet tlak)
- Hydrometr (nepovinný, ale užitečný pro měření obsahu alkoholu)
Postup:
- Příprava moštu: Ujistěte se, že váš jablečný mošt je čerstvý a nepasterizovaný, bez přidaných konzervantů, které by mohly inhibovat fermentaci.
- Sterilizace: Důkladně vyčistěte a sterilizujte fermentační nádobu a veškeré nástroje, které budete používat. To lze udělat pomocí sterilizačního roztoku určeného pro pivovarnictví nebo vinařství.
- Přidání kvasnic: Nalijte jablečný mošt do fermentační nádoby. Rozmíchejte cukr v malém množství moštu a přidejte do nádoby. Přidejte kvasnice podle instrukcí na obalu. Kvasnice můžete případně nejprve aktivovat v teplé vodě, pokud je to doporučeno výrobcem.
- Fermentace: Zavřete fermentační nádobu a umístěte na ni vzduchový zámeček. Udržujte nádobu na tmavém místě při stálé teplotě okolo 18-20°C. Fermentace by měla trvat asi 1-2 týdny, ale může trvat i déle. Použití hydrometru vám pomůže určit, kdy je fermentace dokončena (když hustota zůstane konstantní po několik dní).
- Láhvování: Po dokončení fermentace použijte sifonovací hadici k přesunutí cideru z fermentační nádoby do čistých lahví, přičemž se vyhněte sedimentu na dně nádoby.
- Druhá fermentace: Pro perlivý cider přidejte do každé láhve malé množství cukru (asi 1 čajovou lžičku) před zapečetěním. Tím se během druhé fermentace v láhvi vytvoří přirozený bublinkový efekt.
- Zrání: Uchovávejte lahve v chladném a tmavém prostoru na několik týdnů až měsíců, aby se chuť cideru prohloubila.
- Degustace: Před podáváním chlaďte a opatrně otevírejte, aby nedošlo k nechtěnému vyprsknutí obsahu.
Pamatujte, že trpělivost je klíčem k výrobě skvělého domácího cideru. Každá šarže bude jedinečná a s trochou praxe a experimentování si můžete vytvořit cider přesně podle svého gusta.